Prawie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został uzgodniony Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który jest obchodzony 16 listopada. Ta data, ma co roku sygnalizować, że z brakiem akceptacji dzień w dzień spotyka się naprawdę sporo osób. Jest to między innymi zasygnalizowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów, by znaleźli wyjście z tego ogromnego problemu. Edukowanie, ale też prowadzenie licznych paneli dyskusyjnych ma na celu promowanie tolerancji oraz zmniejszenie się gnębienia osób szykanowanych z wielu powodów, co według organizacji UNESCO jest niezawodną metodą przeciwdziałania różnym nietaktownym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta inicjatywa została zwołana przez częściej pojawiające się zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Zaobserwowano jednak, że to właśnie te grupy mają do czynienia z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników. Objawy nietolerancji są niewiarygodnie krzywdzące dla osób krzywdzonych, stąd też obchodzenie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma komunikować o różnych sytuacjach, w których dochodzi do awantur, a także pomóc w odszukaniu głębszych motywów kiełkowania braku akceptacji. Tego rodzaju przedsięwzięcia mają okazać się przydatne do tego, aby obeznać się w tym, czym tak naprawdę jest poszanowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale też przedstawić, co to jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych. Ma także edukować, nauczyć uznania różnego rodzaju kultur, rozumienia innych ludzi, ale także celem tego rodzaju działań jest umiejętność słuchania drugiego człowieka.


Jak w Polsce obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji?


Zgodny manifest wygłosili burmistrzowie, jak i prezydenci polskich miast, w którym to proszą o zapobieganie fizycznej oraz werbalnej agresji wynikającej z rasizmu i homofobii, ale i także przekazują ogromne wsparcie dla tych osób. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże manifestem. Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski zasygnalizował, że solidarność dnia 16 listopada będzie nagłaśniana przez zawieszanie tęczowych flag, jak i podświetlania budynków. Przede wszystkim w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz